Úvod Máte za sebou několik neúspěšných pokusů o hubnutí a přemýšlíte, jaké by mohly být další možnosti? Možná je čas zaměřit se na přírodní složky s vědecky podloženými účinky. Jednou z takových složek je fucoxantin – antioxidant extrahovaný z hnědých mořských řas, který nám nabízí přirozenou cestu...
Novinky
Abstraktní
Cíl: Zkoumat účinky Xanthigenu (fukoxanthin z hnědé mořské řasy + olej ze semen granátového jablka (PSO)) na tělesnou hmotnost, tělesný tuk, jaterní lipidy a biochemii krve; a Xanthigen a jeho jednotlivé složky na klidový energetický výdej (REE) u obézních, nediabetických dobrovolnic s nealkoholickým ztučněním jater (NAFLD) a normálním obsahem jaterního tuku (NLF).
Metody: Šestnáctitýdenní, dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie. Údaje o potravinových záznamech, složení těla, REE (pouze 41 dobrovolníků s NAFLD) a analýza vzorků krve byly hodnoceny týdně po dobu 16 týdnů u 151 nediabetických, obézních premenopauzálních žen s obsahem tuku v játrech nad 11 % (NAFLD) n = 113 a nižším 6,5 % (NLF) n = 38.
Výsledky: Xanthigen-600/2,4 mg (300 mg PSO + 300 mg extraktu z hnědé mořské řasy obsahující 2,4 mg fukoxanthinu) vedl ke statisticky významnému snížení tělesné hmotnosti (skupina 5,5 +/- 1,4 kg NAFLD a skupina 4,9 +/- 1,2 kg NLF, p < 0,05), obvod pasu (pouze skupina NAFLD), tělo (3,5 +/- 1,9 kg skupina NAFLD, p < 0,001; 3,6 +/- 0,7 kg skupina NLF, p < 0,05) a obsah tuku v játrech, jaterní enzymy (NAFLD pouze skupina), sérové triglyceridy a C-reaktivní protein. Ke snížení hmotnosti a snížení obsahu tělesného a jaterního tuku došlo dříve u pacientů s NLF než u pacientů s NAFLD. Fucoxanthin (> 2,4 mg) a Xanthigen-400/1,6 mg (200 mg PSO + 200 mg extraktu z hnědé mořské řasy obsahující 1,6 mg fukoxanthinu) významně zvýšily REE u subjektů s NAFLD ve srovnání s placebem.
Závěry: Xanthigen podporoval hubnutí, snižoval obsah tělesného a jaterního tuku a zlepšoval jaterní testy u obézních nediabetiček. Xanthigen a Fucoxanthin také zvýšily REE. Tento produkt lze považovat za nadějný doplněk stravy v léčbě obezity.
Citováno podle
-
Role mikroRNA u nealkoholického ztučnění jater (NAFLD) a nealkoholické steatohepatitidy (NASH): komplexní přehled.J Int Med Res. září 2023;51(9):3000605231197058. doi: 10.1177/03000605231197058.PMID: 37676968 Volný článek PMC. Posouzení.
-
Subkutánní a orbitální tukové tkáně: Vnitřní rozdíly v obsahu karotenoidů a lipidových složeních.ACS Omega. 25. července 2023;8(31):28052-28059. doi: 10.1021/acsomega.2c08013. eSbírka 2023 8. srpna.PMID: 37576671 Volný článek PMC.
-
Zkoumání vlivu výživy na léčbu nealkoholických ztučnělých jaterních onemocnění: Odhalení rolí různých potravin, složek potravin a sloučenin.Živiny. 22. června 2023; 15 (13): 2838. doi: 10.3390/nu15132838.PMID: 37447164 Volný článek PMC. Posouzení.
-
Přehled účinků Fucoxanthinu na NAFLD.Živiny. 19. dubna 2023;15(8):1954. doi: 10.3390/nu15081954.PMID: 37111187 Volný článek PMC. Posouzení.
-
Účinky konzumace doplňků z mořských řas na zlepšení poškození jater u pacientů s nealkoholickým ztučněním jater: systematický přehled.Clin Exp Hepatol. září 2022;8(3):171-177. doi: 10.5114/ceh.2022.118275. Epub 2022, 4. srpna.PMID: 36685265 Volný článek PMC. Posouzení.originální text: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19840063/
Věděli jste, že chladem a termogenezí můžete aktivovat hnědý tuk a podpořit větší spotřebu kalorií? Tady všechny klíče.
Mysleli jste si, že všechen tuk, který máme v těle, je stejný?
Pokud je vaše odpověď ano, toto je váš příspěvek. Realita se od tohoto konceptu dost liší, i když uznávám, že obecně a pro většinu lidí obecně mluvit o tuku obecně znamená hovořit zejména o „držácích lásky“.
A tím to nekončí, protože nejenže máme různé druhy tuků, o kterých si povíme níže, ale naše tělo dokonce ukládá specifický druh tuku, tzv. hnědý tuk, který může být velmi účinný, pokud jde o spalování kalorií , proto náš dnešní nadpis:
Aktivujte hnědý tuk a zhubnete.
Co je hnědý tuk?
Jak jsme zmínili, existují různé druhy tuků, a přestože běžně tuk obecně označujeme jako něco nevzhledného a nezdravého, pravdou je, že existují specifické tuky, jako je hnědá tuková tkáň (hnědý tuk), která je v našem těle proto, má svou funkci .
Obecně řečeno, a tak, aby to bylo pochopeno jednoduchým způsobem a bez technických podrobností, zvláštností hnědého tuku je produkovat teplo prostřednictvím mitochondrií díky mechanismu, ve kterém je energie generována přímo z bílého tuku a glukózy, bez ATP. Výroba.
Energie potřebná k provedení této přeměny je poměrně vysoká, což se promítá (vysvětleno jednoduchým způsobem) do vysokého spalování kalorií.
Pravdou je, že lidé se s tímto typem tuku rodí, ale ještě před několika lety se mělo za to, že usazeniny jsou přítomny pouze v dětství; proto se například objevuje ve větším množství u kojenců jako regulátor tělesné teploty .
Překvapení nastalo, když se zjistilo, že určité zásoby hnědého tuku zůstávají zachovány i v dospělosti.
Funkce hnědého tuku
Konkrétně funkcí hnědého tuku je spalovat energii a přenášet ji do těla prostřednictvím zvýšené teploty.
Například, když je zima, a podle nedávných studií se ukázalo, že umožňuje, aby se značná část přebytečných kalorií rozptýlila ve formě tepla, a tak se zabránilo jejich přeměně na bílý tuk.
Odhaduje se, že kolem 50 g hnědého tuku představuje 20 % energetického výdeje dospělého člověka
Jak aktivovat hnědý tuk
Chceme-li těžit z této spalovací funkce hnědého tuku, je nezbytné, abychom věděli, jak tyto zásoby navýšit (přeměnou bílého tuku na tuk hnědý) nebo alespoň vědět, jak aktivovat jejich provoz.
Role tepelného napětí při aktivaci
Pokud, jak jsme již zmínili, aktivace hnědého tuku vede ke zvýšení tělesné teploty, je logické si myslet, že jedním ze způsobů, jak jej aktivovat, je indukce chladem , tedy vystavování se nízkým teplotám.
Pokud toto tvrzení rozebereme, pravdou je, že by nám to nemělo připadat divné, protože naše tělo bylo od pradávna připravováno a adaptováno na chlad pomocí mechanismů, které mu umožňují udržovat teplotní rozsah i v intenzivních intervalech.
Výhody termogeneze
Kromě navození hormeze pro spalování tuků a hubnutí je pravdou, že výzkumy ukázaly, že termogeneze vyvolaná chladem je nejen dobrá pro spalování kalorií, které přináší, ale její přínosy jsou dokonce spojeny s :
- Kardiovaskulární choroby,
- posílení imunitního systému a
- prodloužení životnosti buněk.
Jak způsobit intenzivní intervaly nachlazení?
- Nezneužívejte topení v zimě a každých pár hodin jej vypínejte, dokud dům nevychladne a nezaznamenáme trochu chladu.
- Choďte v zimě čas od času na půlhodinku (ne déle) na procházku s menším množstvím oblečení, abyste si usnadnili adaptaci na chlad nebo trénujte venku.
- Sprchy zakončete pár minutami studené vody, nebo pokud vydržíme, i koupat se s kostkou ledu ve vaně, vždy s kontrolou!
- Cvičte plavání, kdykoli můžete. Vodivost vody je vyšší než vodivost vzduchu, což způsobuje, že odebírá více tělesného tepla a v reakci na to se aktivuje hnědý tuk. Teplota vody by neměla překročit 24 stupňů.
Jak ovlivňuje strava a cvičení?
Dieta a cvičení jsou jako vždy základními pilíři pro jakýkoli typ metabolického nebo tělesného procesu a samozřejmě budou také prvky, které je třeba vzít v úvahu při aktivaci fungování hnědého tuku a podpoře spalování kalorií.
I když se to může zdát neuvěřitelné, výzkum ukázal, že náš mozek má také něco společného s tvorbou jednoho nebo druhého typu tuku . Bylo prokázáno, že u obézních živých bytostí mozek kvůli neustálé potřebě jíst ztrácí přehled o tom, co je požito, v těchto případech přejídání vytváří vyšší procento bílého tuku.
A naopak podkrmení zabrání růstu zásob hnědého tuku. Jak vidíte, správná výživa je také základem pro dosažení dobrých zásob hnědého tuku.
Cvičení nám zároveň přináší nejen pohodu, ale je nezbytné pro zvýšení hladiny irsinu , hormonu, který usnadňuje proces přeměny bílého tuku na hnědý.
Stimulace melatoninu
Nejznámější funkcí melatoninu je regulace spánku, ale není jediná. Studie z Granadské univerzity prokázala, že melatonin je přímo spojen s procesy tvorby nového hnědého tuku , takže absorpce slunečního záření je dalším důležitým faktorem, pokud chceme uvedený tuk aktivovat.
Závěry
V dnešním příspěvku jsme chtěli trochu více a jednoduchým způsobem vysvětlit, že existují různé druhy tělesného tuku a že právě jeden z nich, hnědý, nám může pomoci zhubnout, a opakuji: POMOZTE NÁM .
Tím chci říci, že je samozřejmě důležité vědět, jak naše tělo funguje, a pokud můžeme, pomoci mu v našich záměrech; Zásadní ale je nezapomínat na základní pilíře zdravého životního stylu, jak zhubnout, tak se cítit dobře.
Prameny
- Rostoucí vnitřní zimní teploty spojené s obezitou? ] | leden 2011
- The Journal of Physiology | Expozice chladu indukuje tkáňově specifickou modulaci dráhy inzulínové signalizace u Rattus Norvegicus | říjen 2003
- Expozice chladu zvyšuje hladiny adiponektinu u mužů | Behavioral and Metabolic Research Unit (Montfort Hospital), School of Human Kinetics, Faculty of Health Sciences, University of Ottawa | duben 2009
- Adiponektin: souvislost mezi nadměrnou adipozitou a přidruženými komorbiditami? | Klinika vnitřního lékařství a biocentrum Oulu, Univerzita v Oulu, Kajaanintie | listopad 2002
- Možná stimulace protinádorové imunity pomocí opakovaného chladového stresu: hypotéza |Klinika radiační onkologie, Virginia Commonwealth University, Richmond | listopad 2007
- Imunitní systém lidí vystavených chladu a adaptovaných na chlad |Katedra srovnávací fyziologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova Viničná 7, Praha, Česká republika | devatenáctset devadesát šest
- Nábor hnědé tukové tkáně jako terapie nemocí spojených s obezitou |Energesis Pharmaceuticals, Inc. Cambridge, MA, USA. | února 2012
- Účinky cvičení na termogenezi hnědé tukové tkáně u obézních potkanů po ovariektomii . | První interní klinika, Prefekturní lékařská univerzita v Kjótu, Japonsko.| června 1989
Sport a produkce volných radikálů
V podmínkách námahy a dlouhodobého cvičení může být spotřebována hodnota kyslíku dvanáctkrát až dvacetkrát vyšší než u sedavého člověka . Tato větší spotřeba kyslíku ve chvílích větší námahy je zodpovědná za nadměrnou produkci volných radikálů s následným oxidačním buněčným poškozením, známým jako oxidační stres , které je nutné vzít v úvahu, abychom jej zastavili.
Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou způsobit poškození na buněčné úrovni.
Sportovci a antioxidanty
Sportovci a sportovci, zejména ti, kteří provozují dlouhodobé a vytrvalostní aktivity , se snaží udržet rovnováhu mezi zdravím a optimálním výkonem . Jakákoli nutriční strategie je dobře hodnocena, takže se přizpůsobí vašemu sportovnímu plánování a umožní vám zlepšit úroveň vašeho zdraví na adekvátní úrovni, a to navzdory obrovskému opotřebení, které trpíte. V tomto smyslu mohou antioxidanty , ať už ze zdrojů získaných adekvátní výživou , nebo prostřednictvím nutričních doplňků , hrát vedoucí roli díky svým mnohočetným vlastnostem při péči o zdraví sportovce , a samozřejmě,zlepšit schopnost zotavení po fyzické námaze.
Nadbytek volných radikálů urychluje proces stárnutí našeho těla a může způsobit zranění a nemoci snížením naší obranyschopnosti.
Vytrvalostní sporty a oxidační stres
Vytrvalostní sporty, jako je běh, cyklistika, plavání nebo triatlon, vyžadují udržení vysokého počtu hodin aerobního cvičení . V tomto úsilí hraje významnou roli kyslík, protože je většinou nutný k poskytování energie při těchto činnostech. Oxidační povaha tréninku může zvýšit produkci volných radikálů, takže antioxidační obrana těla je nucena tvrdě pracovat, aby čelila oxidativnímu poškození na buněčné úrovni, které mohou tyto molekuly produkovat na tkáních.
Toto poškození způsobené volnými radikály se nazývá oxidační stres a může způsobit zánětlivou reakci imunitního systému na ochranu tělesných tkání.
Vliv vytrvalostních sportů
Pravidelná fyzická aktivita může kromě zlepšení imunitních funkcí snížit oxidační stres a záněty : objem, intenzita a povaha pohybové aktivity ovlivňují tento vztah. Přestože vysoce intenzivní trénink s odporem může zvýšit aktivitu antioxidačních enzymů a také snížit markery oxidativního stresu vyvolaného cvičením, velmi vysoké tréninkové zatížení je spojeno s akutním snížením antioxidační kapacity a zvýšením markerů oxidačního stresu. Tento efekt byl také prokázán u sportovců soutěžících v ultravytrvalostních disciplínách, včetně ultramaratonu a triatlonu Ironman.
Je jasné, že sportovci potřebují vyvážit tréninkovou zátěž, aby se vyhnuli zvýšenému riziku únavy, nemoci nebo zranění.
Antioxidanty pro zdraví
Antioxidanty chrání tělo před oxidačním stresem , čímž zabraňují poškození široké škály buněčných struktur včetně lipidů, proteinů a DNA. V těle jsou antioxidanty obecně klasifikovány jako endogenní nebo exogenní. Mezi hlavní endogenní antioxidanty patří superoxiddismutáza, kataláza a glutathionperoxidáza a enzymy glutathion. Exogenní antioxidanty jsou získávány ze stravy a zahrnují mimo jiné vitamin C a E, koenzym Q10 a karotenoidy .
Tyto látky uplatňují své účinky různými biologickými způsoby, některé přeměňují volné radikály na méně reaktivní látky, některé se vážou na proteiny, aby se minimalizovala dostupnost, a jiné působí jako lapače volných radikálů.
Antioxidanty pro zotavení
Jak jsme viděli, hlavní vlastností antioxidantů je, že nabízejí ochranu před oxidačním poškozením , takže mohou podporovat rychlejší regeneraci svalů po nejintenzivnějších aktivitách a dokonce zpomalovat procesy předčasného stárnutí, které způsobují. Navíc posilují imunitní systém , snižují četnost příznaků onemocnění nebo svalové slabosti (časté nachlazení...).
Způsob, jak začlenit tyto živiny, by byl prostřednictvím stravy bohaté na tyto prvky nebo se rozhodl pro suplementaci.
Volné radikály a fyziologické adaptace
Ačkoli oxidativní stres může vést k zánětlivé reakci, je také možné, že volné radikály hrají důležitou fyziologickou roli v tréninkových adaptacích . Vedla se značná debata o tom, zda nadměrný příjem antioxidantů může snížit adaptace související s tréninkem. Antioxidanty hrají důležitou roli v prevenci a rekonvalescenci zranění , vzhledem k vlivu volných radikálů na zánětlivý proces, ale přesto by jejich začlenění po fyzické aktivitě mohlo snížit schopnost těla léčit tyto stavy.
Dosažení vhodné rovnováhy mezi prooxidanty a antioxidanty může být pro mnoho vytrvalostních sportovců výzvou.
Antioxidační interakce
Užívání antioxidantů během tréninku může narušit regulaci přirozených antioxidačních mechanismů těla a schopnosti vyrovnat se s oxidačním stresem. Další pozoruhodný bod: Antioxidanty mohou zasahovat do nejzákladnější úrovně produkce energie v buňce, do mitochondrií . Mitochondriální hustota přímo koreluje s produkcí energie a v důsledku toho je úzce spojena se sportovním výkonem.
To může být zvláště důležité při soutěžích na dlouhé vzdálenosti, protože antioxidační mechanismy vlastního těla mohou být účinnější a účinnější než ty, které jsou konzumovány exogenně.
Jsou volné radikály špatné?
Podle posledních výzkumů by přítomnost volných radikálů v těle sportovce neměla mít vždy negativní konotaci. Někdy je to spíše jejich nadbytek a neschopnost našeho systému je regulovat a neutralizovat , což je v důsledku nějakého typu patologie zmírněno nebo změněno a nelze je správně léčit. Volné radikály se tak objevují jako součást podnětů, které posilují tělo sportovce.
Jeho přítomnost může podporovat regulaci určitých hormonů a enzymů, které napomáhají procesu obnovy a chrání před budoucím poškozením.
Kdy užívat antioxidanty?
Se všemi výše uvedenými informacemi je logické, že se objevují určité pochybnosti o použití antioxidačních doplňků :
- Někteří vědci tvrdí, že suplementace antioxidantů může interferovat s buněčnou signalizační funkcí ROS, a proto zabránit adaptacím , které jsou nezbytné pro zlepšení výkonu.
- Alternativní názor je, že doplňky stravy jednoduše zvyšují přirozené antioxidační kapacity tváří v tvář velmi vysokým nárokům spojeným s odporovým tréninkem a strach z fyziologického zásahu je přehnaný.
Co je Fucoxanthin?
Fucoxanthin je druh karotenoidů , který se získává z mořských řas, konkrétně je to pigment, který dodává hnědým řasám jejich barvu. Hlavní řasy, ze kterých se získává fukoxanthin, jsou: Undaria pinnatifida (Wakame), Laminaria japonica (Ma-Kombu), Phaeodactylum tricornutum a Cylindrotheca closterium . Na molekulární úrovni je to xantofyl , strukturálně podobný beta karotenu a vitaminu A.
Navzdory své molekulární struktuře Fucoxanthin nepůsobí jako vitamín; Jeho role přispívá ke zvýšení rychlosti metabolismu a odbourávání tuků
Karotenoidy: Co jsou a přínosy pro zdraví
Karotenoidy jsou rostlinné pigmenty odpovědné za jasně červené, žluté a oranžové tóny v rostlinné říši (rostliny, ovoce a/nebo zelenina)
Jsou také třídou přírodních chemikálií ( fytonutrientů ), které hrají důležitou roli ve zdraví rostlin. Lidé, kteří jedí potraviny obsahující karotenoidy, mají také ochranné zdravotní výhody .
Pro lidské zdraví přispívá k oddálení stárnutí a nabízí ochranu tkání, jako je zpomalení makulární degenerace.
Na co se Fucoxanthin používá?
Fucoxanthin nevykazuje aktivitu podobnou vitamínům , ale spíše vyniká svými vlastnostmi snižujícími tuky: funguje jako silný prostředek ke stimulaci úbytku tuku, pokud je používán důsledně, kromě toho, že samozřejmě dodržuje některé zdravé zásady.
Jeho molekulární struktura je podobná jako u vitaminu A, i když nakonec plní další důležité funkce.
Vlastnosti Fucoxanthinu
Zdá se, že tento karotenoid je schopen pomoci bílým tukovým buňkám chovat se jako hnědé tukové buňky.
Hnědý tuk je tuková tkáň, jejíž funkcí je udržovat naši tělesnou teplotu. Na rozdíl od bílého tuku (převládající tuková tkáň u dospělých), hnědý tuk energii spaluje, místo aby ji ukládal.
Zvýšení přítomnosti fukoxanthinu ve stravě může dokonce pomoci snížit viscerální a břišní tuk. Díky tomu můžeme výrazně zlepšit aspekty jako je metabolismus lipidů a do určité míry snížit metabolický syndrom ( hypertenze, cukrovka, riziko onemocnění koronárních tepen... )
Jakákoli pomoc ke zlepšení zdravotního profilu člověka je velkou výhodou
Výhody Fucoxanthinu
Fucoxanthin je speciální karotenoid, který nabízí širokou škálu bioaktivit. Výsledky studií na zvířatech prokázaly jeho potenciální hodnotu v prevenci a léčbě civilizačních chorob, jako je obezita, cukrovka, rakovina, kardiovaskulární onemocnění a další chronická onemocnění.
Ačkoli existují nějaké studie na lidských subjektech, je třeba provést více klinických studií, ale výsledky jsou slibné.
Ztráta tuku
Fucoxanthin se prostřednictvím svých metabolitů může ukládat v tukových buňkách po delší dobu a navozovat ztrátu tuku a zároveň inhibovat diferenciaci a proliferaci tukových buněk. Pomáhá přimět geny tělesného tuku k produkci nových proteinů spalujících tuky, nazývaných nepárové proteiny (UCP), protože rozpojují celý řetězec produkce energie. Tyto buněčné spalovače tuku přirozeně existují pouze v hnědé tukové tkáni, ale jak jsme viděli, fukoxanthin může způsobit, že se bílý tuk chová jako hnědá tuková tkáň.
Zdraví srdce
Vzhledem k tomu, že fukoxanthin zvyšuje přirozenou produkci DHA v těle ( studie ), může být prospěšný při ochraně před srdečními chorobami. Fucoxanthin je antioxidant, který pomáhá chránit tělo před různými formami rakoviny ničením volných radikálů a následně aktivitou poškozující buňky.
Citlivost na inzulín
Na základě předchozího bodu by fukoxanthin mohl zvýšit hladiny esenciální mastné kyseliny dokasahexaenové v buněčných membránách, což je účinek spojený se zlepšením citlivosti na inzulín. To by bylo zvláště zajímavé u lidí, kteří by mohli vyvinout diabetes 2. typu.
Ochrana jater
Fucoxanthin by mohl zvýšit oxidaci mastných kyselin a snížit obsah jaterních lipidů tím, že reguluje aktivity jaterních lipidových enzymů a stimuluje β-oxidační aktivitu, takže by mohl zlepšit ztučnění jater. Mechanismus spočívá v tom, že fukoxanthin inhibuje aktivity jaterních lipogenních enzymů, glukóza-6-fosfátdehydrogenázy, jablečného enzymu, syntázy mastných kyselin a fosfatidátfosfohydrolázy, stejně jako zvýšenou β-oxidační aktivitu. Fucoxanthin může snížit absorpci cholesterolu a triglyceridů.
Wakame
Jak užívat Fucoxanthin?
Fucoxanthin se přirozeně vyskytuje v hnědých řasách, konkrétně wakame a hijiki.
Tato mořská řasa se používá v mnoha japonských pokrmech ke zvýraznění chuti určitých pokrmů a k balení rolovaného sushi . Lze jej dokonce nalézt v dehydratované nebo práškové formě a přidat do jakéhokoli receptu nebo smoothies. Mnoho lidí však tuto příchuť nemá rádo, takže se mohou rozhodnout pro suplementaci fukoxanthinem , dostupným v kapslích.
Fucoxanthin suplementace
Denní dávka 2,4-8 mg fukoxanthinu prokázala v některých studiích na lidech výhody po delší dobu, a zatímco v tomto rozmezí jsou přínosy závislé na dávce, vyšší dávky nebyly prokázány.
Je důležité sledovat množství extraktu v doplňku.
Kontraindikace Fucoxanthinu
Pro ty, kteří chtějí získat výhody z hnědých mořských řas, přirozeně s vysokým obsahem jódu , by měli mít na paměti, že tato skutečnost může přispět ke zlepšení hypotyreózy. Příliš mnoho přírodních mořských řas však může kvůli své koncentraci vést k otravě jódem. Výrobci doplňků odstranili ze svých produktů jód, což z nich činí nejbezpečnější cestu.
Prameny
- https://www.hindawi.com/journals/ecam/2015/723515/
- Examine.com
Fucoxantin a středně-řetězové triglyceridy (MCT) jsou dvě vzrušující složky v moderním zdravotnictví a nutričním vědeckém výzkumu. Fucoxantin, extrahovaný z hnědých řas jako wakame, je známý svými potenciálními výhodami v hubnutí, glykemické kontrole a kardiovaskulárním zdraví. MCT, na druhé straně, jsou tuky, které se snadno metabolizují a poskytují rychlý zdroj energie. Kombinace těchto dvou látek vytváří synergický účinek, který zvyšuje jejich jednotlivé přínosy.
Synergické účinky
Fucoxantin zvyšuje metabolismus tuku a snižuje jeho ukládání, přičemž MCT poskytuje rychlou a efektivní energii, která podporuje spalování tuků. Tímto způsobem kombinace obou látek mohou být efektivnější v boji proti obezitě a souvisejícím zdravotním problémům.
Vstřebatelnost
MCT mohou také pomoci ve zvýšení vstřebatelnosti fukoxantinu. Fucoxantin je lipofilní a jeho vstřebatelnost je výrazně zvýšená, když je konzumován s tuky, jako jsou MCT.
Glykemická Kontrola
Obě látky mohou hrát roli v regulaci hladiny cukru v krvi. Fucoxantin má potenciál modulovat aktivitu některých enzymů a receptorů spojených s metabolismem jater, MCT mohou poskytovat rychlý zdroj energie bez potřeby inzulínu.
Kardiovaskulární Zdraví
Kombinace fukoxantinu a MCT může být také prospěšná pro srdce. Fucoxantin má potenciál snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu, zatímco MCT je známý svou dobrou schopností snížit triglyceridy a zvýšit hladinu HDL cholesterolu.
Dávkování a Bezpečnost
Doporučené dávkování fukoxantinu se obvykle pohybuje od 2,4 do 8 mg denně a MCT oleje od 1 do 2 lžiček denně. Jako vždy, konzultujte s lékařem před zahájením jakéhokoli nového doplňku stravy nebo léčebného režimu.
Závěr
Kombinace fukoxantinu a MCT nabízí různé potenciální zdravotní výhody od podpory hubnutí po zlepšení kardiovaskulárního zdraví a glykemické kontroly. Tento synergický duální přístup nabízí novou dimenzi ve zdravé výživě a životním stylu.
Fucoxantin je karotenoidový pigment, který se vyskytuje v některých druzích hnědých řas, jako je wakame. Přestože je tato složka známá primárně svou oranžově hnědou barvou, fukoxantin je stále více vyzdvihován pro své potenciální zdravotní přínosy, zejména v oblasti hubnutí, snižování hladiny cukru v krvi a regulace cholesterolu. V tomto článku se zaměříme na jeho vlastnosti, potenciál v léčbě různých onemocnění a další současná vědecká zjištění.
Chemická struktura
Fucoxantin je unikátní karotenoid, který se výrazně liší od ostatních karotenoidů, jako je beta-karoten nebo lutein. Jeho chemická obsahuje několik konjugovaných dvojných vazeb a alkoholových skupin, což mu dává jedinečné chemické a biologické vlastnosti.
Hubnutí a metabolismus
Fucoxantin byl podroben řadě studií, které prokázaly jeho schopnost zasahovat do metabolických drah spojených s obezitou. Na rozdíl od mnoha jiných sloučenin, které podporují spalování tuků, fukoxantin se zdá zamezit jejich ukládání, což je klíčové pro dlouhodobé hubnutí.
Glykemická Kontrola a Kardiovaskulární Zdraví
Fucoxantin také slibuje regulaci hladiny cukru v krvi a snižování cholesterolu. Některé studie naznačují, že působí jako agonista peroxisomového proliferátoru aktivovaného receptoru gama (PPARγ), což je receptor, který hraje důležitou roli v regulaci metabolismu lipidů a může obsahovat.
Antioxidační a Protizánětlivé účinky
Díky svým antioxidačním vlastnostem má fukoxantin potenciál bojovat proti volným radikálům, které mohou způsobit oxidační stres a zánět v těle. To by mohlo mít důležité důsledky pro celkové zdraví a prevenci chronických onemocnění.
Dávkování a Bezpečnost
Zatímco fukoxantin je většinou bezpečný, je důležitý doporučené dávkování, které se obvykle pohybuje od 2,4 do 8 mg denně, to buď jednou nebo dvakrát denně. Fucoxantin je lipofilní, což znamená, že je rozpustný v tucích, takže je nejlépe ho konzumovat s nějakým druhem tuku pro lepší vstřebatelnost.
Závěr
Fucoxantin je slibným kandidátem v boji proti obezitě, kardiovaskulárním onemocněním a dalším zdravotním problémům. Jako první společnost v České republice, která nabízí fukoxantin, jako ohlášenými dotacemi na výzkum účinků fukoxantinu na hubnutí, jsme více než nadšeni představit tento doplněk stravy na českém trhu. Ale jak u vš